Skip to main content
{1}
##LOC[OK]##
{1}
##LOC[OK]##
##LOC[Cancel]##
{1}
##LOC[OK]##
##LOC[Cancel]##
Skip to main content
Home
|
Permit #
ENC24-0723
Permit
Inspections
Permit Info
Site Info
Contacts (4)
Fees $0.00
Inspections(14)
Chronology (2)
Reviews(2)
Permit Info
Type:
ENCROACHMENT
Subtype:
FRONTAGE IMPROVEMENTS
Description:
CONSTRUCT 90 SQ.FT. OF SIDEWALK & ADA ACCESSIBILITY & AWNING
Status:
ISSUED
Applied Date:
10/14/2024
Approved Date:
10/28/2024
Issued Date:
1/5/2026
Finaled Date:
Expiration Date:
7/5/2026
Linked Activities
Linked Activities:
 
Parent Permit
Parent Permits
B24-0093
COMMERCIAL
ISSUED
Parcel Info
Address:
639 E ALISAL ST
City/State/Zip:
SALINAS, CA, 93905
Property Type
PARCEL
APN:
004074020000
Subdivision:
HEBBRON SUBDIVISION
Tract:
Block:
Lot:
Sect-Twp-Rng:
Lot Size (SF):
3353
Cobalt Construction - Sandra Bliss
(408)272-8080
sandra@cobaltfacilties.com
434 N. Morrison Ave
San Jose, CA 95126
OWNER
JLC INVESTMENTS LLC
()-
11 HARVEST ST
SALINAS, CA
APPLICANT
Cobalt Construction - Sandra Bliss
(408)272-8080
sandra@cobaltfacilties.com
434 N. Morrison Ave
San Jose, CA 95126
CONTRACTOR
Cobalt Construction - Sandra Bliss
(408)272-8080
sandra@cobaltfacilties.com
434 N. Morrison Ave
San Jose, CA 95126
Description
Amount
Paid Date
USA SERVICE FEES
$155.50
12/31/2025
ENCROACHMENT FEES
$388.75
12/31/2025
5% TECHNOLOGY SURCHARGE
$34.99
12/31/2025
Total Fees
Charged:
$579.24
Balance Due:
$0.00
PW - FINAL
6/22/2026
More Info
PW - TRAFFIC CONTROL
5/22/2026
AM
More Info
PW - TRAFFIC CONTROL
5/21/2026
AM
More Info
PW - PAVE/CONC
5/21/2026
PM
More Info
PW - FORMS/REBAR
5/21/2026
AM
More Info
PW - FORMS/REBAR
NOT READY
5/20/2026
AM
5/20/2026
AM
More Info
PW - BASE
PASS
5/20/2026
AM
5/20/2026
AM
More Info
PW - FORMS/REBAR
PASS
5/20/2026
PM
5/20/2026
PM
More Info
PW - BASE
PASS
5/20/2026
PM
5/20/2026
PM
More Info
PW - TRAFFIC CONTROL
SITE VISIT
5/20/2026
AM
5/20/2026
AM
More Info
PW - TRAFFIC CONTROL
PASS
5/20/2026
PM
5/20/2026
PM
More Info
PW - TRAFFIC CONTROL
SITE VISIT
5/19/2026
AM
5/19/2026
AM
More Info
PW - TRAFFIC CONTROL
SITE VISIT
5/18/2026
AM
5/18/2026
AM
More Info
PW - SITE MEET/PRE-CON
SITE VISIT
5/6/2026
AM
5/6/2026
More Info
Type
Action Date
Staff Name
Notes/Comments
More Info
ISSUANCE INSTRUCTIONS
12/6/2024
GAYNDA GOMEZ
More Info
ISSUANCE INSTRUCTIONS
1/17/2025
REVISIONS REQUIRED
10/8/2024
10/23/2024
10/22/2024
More Info
ENGINEERING
GAYNDA GOMEZ
APPROVED
10/24/2024
10/28/2024
11/7/2024
More Info
X